The department of physical education is headed by Sri G B Reddy, Physical Director . The department has sufficient supporting staff to help the students and faculty members in using fitness, sports and games facilities.

 Management of SVCET, Chittoor has identified Sports and Games is the priority area for budget allocation and development from the inception of College. We, the Management, Pricipal, Staff and Students of SVCET , Chittoor believe that a healthy and agile mind is the stepping stones of Sports and Games development. The Management of SVCET, Chittoor every year organizing Sports Fest in the name of “SELESTA” a National level corrival youth Festival.

1. Department of Physical Education Facilities

S. No

Name of the Area

Plinth Area in Sq. Mtrs.

1 a.

Badminton-outdoor

222.75 Sq. Mtrs

b.

Table Tennis Halls

297.29Sq. Mtrs

c.

Gymnasium Hall

111.5 Sq. Mtrs

 

d.

 

Department Room

           74.25Sq.Mtrs

e.

Store Room

111.5 Sq. Mtrs.

 

 

2.

Play-Ground Consists of 400mtrs Athletic Track, Volleyball, Basket Ball, Kho-Kho, Kabaddi, Badminton(Shuttle), Hand Ball Court, Ball Badminton, Netball Courts, Football, Throw Ball, Tenni koit ,Cricket fields, Javelin Throw Long-Jump, High Jump, Shot-put, Hammer, Discuss Throw Pits

 

 

40,200 Sq. Mtrs.

S.No Name of the Event facility Courts & Play Fields Availability for usage
1 Table tennis boards 08
2 Badminton outdoor 03
3 Multi Gymnasium hall for (Men & women ) 20 individual stations & 2 multi-stations
4 Volley ball courts 02
5 Throw ball 02
6 Tenni koit 02
7 Ball badminton 02
8 Football   01
9 Cricket   02
10   Athletic Track   400 mts (8 lanes)
11 Snooker 1  
12   Hockey    1

Broad activities of the Department    

  • Preparation of Play fields for the use of players from time to time
  • Conduct of  Selection  trials  to  pick-up  talented  players  for  participation  at  Inter- collegiate tournaments of JNTUA Anathapur University, practice matches and invitation tournaments of students and staff.
  • Coaching provided to the participating teams
  • Providing games and sports material for the regular practice
  • To tone-up general fitness purpose, Gymnasium Equipment , 20 individual stations & 2 multi stations available for the students
  • calling quotations for the purchase of quality sports material
  • Attending University Tournaments and General Body meetings of JNTUA Anathapur Univ
  • Organizing practice matches for different events from time to time.
  • sending outstanding players for participation   at National level events, tournaments and also for the coaching camps.
  • Guiding Students/players towards academic accomplishments.
  • Providing sports uniform for the students for participation in  tournaments.
  • Financial support to the outstanding sports persons to participate in international/national level tournaments.
  • Conducting intramural games and sports competitions for men and women students separately in volleyball, cricket, football, table tennis, badminton, throwball, tennicoit, athletic
  • Conducting games and sports competitions for the staff of the college both teaching and non-teaching (men and women) separately
  • presenting meritorious certificates and mementoes to the winners and runners in intramural competitions for students and staff   on college annual sports day celebrations
  • Providing TA, D.A and Sports Uniform to the College team players for participation at inter-collegiate and other recognized tournaments
  • Grantof attendance to the participating students in the competitions

COLLEGE PARTICIPATION IN THE INTER COLLEGIATE TOURNAMENTS:  The college has been participated in the JNTUA University Inter Collegiate Tournaments and Autonomous Engineering Colleges Inter Collegiate Games and Sports meets in the above mentioned games & Sports. The achievements for the past years.  

OUTSTANDING  Sports Persons Participated in South Zone Inter-university Tournaments/JNTUA Inter University Selection Trails/JNTUA Intercollegiate Games Meet/JNTUA Athletic Meet.

 

year

 

CRICKET

 

SOFT BALL/Chess

BALL BADMI

NTON/

SHUTTLE

 

TAEK

WON DO

 

FOOT

BALL

 

BASKET

BALL

 

HOCKEY

 

VOLLEY

BALL

 

JUDO

Kho-Kho/Kabaddi

Hand Ball

  2017-18

01/01

01/0

02

01

01/01

  2016-17

 

1

1

6

2

1

2

  2015-16

 

2

 

4

 

 

1

 

1

2

  2014-15

2

2

2

6

1

3

  2013-14

 

3

1

2

5

2

1

3

2

2

2012-13

3

2/2

4

3

3

1

3

1

2011-12

1

1/1

1

0/1

1

1

1

2010-11

1

1

1

2

2009-10

3

1

1

1

    –

 

JNTUA , ANANTAPURAMU UNIVERSITY TOURANMENTS ORGANISED BY SRI VENKATESWARA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY:

 

 

Year

Name of the Event

2016-17

JNTUA Foot Ball Team Selections Organized  on 04.11.2016 and Coaching Camp Conducted from 05.01.2017 to 10.01.2017

2015-16

Inter Polytechnic Sports and Games Meet(IPSGM) -2015-16 organized

JNTUA Chess Team Selections Organized and Coaching Camp Conducted

2014-15

JNTUA Foot Ball Team Coaching Camp Conducted.

JNTUA Chess Team Selections Organized and Coaching Camp Conducted.

2011-12

JNTUA, Anantapur Inter collegiate Games Meet Organized.

 

OUTSTANDING

 Sports Persons Participated in South Zone Inter-university Tournaments/JNTUA Inter University Selection Trails/JNTUA Intercollegiate Games Meet/JNTUA Athletic Meet.

 

YEAR

EVENT(S)

NAME(S) OF THE

PARTICIPANT(S)

ORGANIZED INSTITUTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017-18

 

Chess (Women)

K.R.Megha Deepika IV EEE

Saveetha University, Chennai

Basket Ball

(Women)

Nanise Diciba III ECE

 

Anna University, Chennai

From 26-29 Dec. 2017

Kho-kho (Men)

M.Rakesh IV ME

University of Mysore, Mysore

 From 22-24 Jan, 2017

Ball Badinton

(Men)

C.Premkumar IV EEE

Yogivemana University, Kadapa from 27-30 Dec., 2017

Soft Ball

(Men)

B.Navaroop III ME

MDU, Rothak from 25-28 Feb, 2018

Kabaddi

(Men)

M.Rakesh IV ME

Sathyabama University, Chennai from19-22 Nov.. 2017

Foot Ball (Men)

Muhammed Haroon III CE

Bibek Chaudhary III EEE

University of Calicut, Calicut, Kerala from 20-29 Dec., 2017

JNTUA 9th

Inter-collegiate Games  Meet-2017-18

  Basket Ball (Women)- Winners

Basket Ball (Men)- Runners

Valley Ball (Men)

Ball Badminton(Men)

Table Tennis(Men)

Badminton(Men & Women)

Throw Ball (Women)

Tennikoit(Women)

 

Adisankara College of Engineering & Technology, Gudur,

SPSR Nellore District

 from 30.03.2018 to 1.04.2018

 

Autonomous Engineering Colleges Inter-collegiate Gomes  Meet

Volley Ball(Men) – Runners

  Basket Ball(Women)- Runners

  Cricket(Men)

Hand Ball(Men)

Ball Badminton(Men & Women)

Badminton(Women) Runners

Kabaddi(Men)

Volley Ball(Women)

 

AITS, Rajampet  College of Engineering, Kadapa

From 15-17 Sep., 2017

 

VIT Riveria-2017-18

Foot Ball –Runners

Volley Ball

Cricket

Basket Ball(Men)

Badminton(Men)

Athletics(Men)

VIT University, Vellore

 from 05.02.2018 to 16.02.2018

 

 

 

IPSGM-2017-18

Volley Ball(Boys)

Kabaddi(Boys) Runners

Ball Badminton(Boys)

Badminton(Boys)

Chess(Boys)

Yable Tennis(Boys)

GVIC, Madanapalli from 14-16 Dec., 2017

 

 

 

 

 

 

 

2016-17

Kho-kho(Girls)-Runners

Badminton(Girls)

Tennikoit(Girls)

Government Polytechnic(Women),  palamaneru

From 14-16 Dec., 2017

HAND BALL

(Women)

 

B.Hanvitha Reddy IV CSE

 

 

Periyar University, Salem

 from 24-28 Dec. 2016

 

HAND BALL

(Men)

 

Harinadha Reddy IV Civil

 

Periyar University, Salem

 from 24-28 Dec. 2016

Volley Ball

(Men)

M.Manikanta II ME

Mahathma Gandhi University,Kottayam, Kerala from 2-6 Dec. 2016

Ball Badminton

    (Men)

 

B.Venugopal IV ECE

SRM University, Chennai from 29.12.2016 to 02.01.2017

Foot Ball                (Men)

Bibek Choudhary II EEE

Ousman Manjang III ECE

Musthapa Mboob III ECE

Ningthoujam Soverein King I Civil

KIshetri Mayum Albert Singh III Civil

Adama Njie III CSE

Gulbarga University, Gulbarga, Karnataka from 11.1.2017 to 21.01.2017.

Soft Ball(Men)

A.Pravaraksha IV ME

Mahathma Gandhi University,Kottayam, Kerala from 28.01.2017 to 01.02.2017

 

JNTUA 8th

Inter-collegiate Games  Meet-2016-17

 

Basket Ball (Women)- Runners

Valley Ball (Men)

Ball Badminton(Men)

Table Tennis(Men)

Badminton(Men & Women)

Throw Ball (Women)

Tennikoit(Women)

Basket Ball(Men)

 

NBKRIST, VIDYANAGAR,

SPSR Nellore District

 from 13.03.2017 to 15.03.2017

 

 

Autonomous Engineering Colleges Inter-collegiate Gomes  Meet

Volley Ball(Men) – Runners

  Basket Ball(Women)- Runners

  Cricket(Men)

Hand Ball(Men)

Ball Badminton(Men & Women)

Badminton

Kabaddi(Men)

Volley Ball(Women)

 

KSRM College of Engineering, Kadapa

From 22-24 Dec. 2016

 

 

VIT Riveria-2016-17

Foot Ball –Runners

Volley Ball

Cricket

Basket Ball(Men)

Badminton(Men)

Athletics(Men)

VIT University, Vellore

 from 02.02.2017 to 04.02.2017

 

Koneru Lakshmi Memorial Trophy-2017

(A National Level Sports Fest)

Foot Ball – winners

K.L.University, Guntur 27.02.2017 to 01.03.2017

 

Devadana Cup Fest-2017

Foot Ball

Basket Ball(Men)

Christ University, Bengaluru from 01.03.2017 to 04.03.2017

 

“ashiv”-2017

Volley Ball – Runners

Hand Ball(Men)

Kabaddi(men)

Throw Ball(Women)

MITS, MADANAPALLI

from 22.02.2017 to 23.02.2017

 

“KERINTHA”-2017

(A National Level Cultural Fest)

Tug of War

AITS, Rajampet from 6-8, Jan. 2017

 

Foot Ball Coaching Camp

South Zone participated JNTUA Foot Ball Team Coaching Camp Organized.

SVCET, CHITTOOR

. from 05.01.2017 to 10.01.2017

 

EEnadu Champion Cricket Cup-2016

Cricket(B.Tech.)

Cricket(Diploma)

Eenadu Group

 

Aditya Cricket Tournament-2016

Cricket(Men)

ADITYA COLLEGE OF ENGINEERING, MADNAPALLI

From 26.09.2016 to 04.10.2016

 

JNTUA Foot Ball Selections-2016

Selected South Zone participated JNTUA FOOT BALL TEAM

SVCET, CHITTOOR ORGANIZED ON 04.11.2016

 

Idea Champions Trophy-2017

Cricket(Men)

IDEA GROUP from 1-17, Dec., 2016

 

7Hills Marathon-2016

Marathon Run (Half Marathon. 10K Run, 5K Run, 3K Run)

GOVERNMENT OF ANDHRA PRADESH on 23rd, Oct., 2016

 

IPSGM-2016

Volley Ball(Boys)

Kabaddi(Boys)

Ball Badminton(Boys)

Badminton(Boys)

Chess(Boys)

Yable Tennis(Boys)

S.V.POLYTECHNIC, TIRUPATI

From 12.12.2016 to 16.12.2016

 

 

Kho-kho(Girls)-Runners

Badminton(Girls)

Tennikoit(Girls)

Government Polytechnic(Women),  palamaneru

From

2015-16

Hand Ball

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Vishnu Vardhan Reddy,     IV ME

M Ashwatha Narayana swamy, IV CE

 

Alagappa University, Karaikudi

Volley ball

 

B.Arshed Basha III-ECE

 

Andhra University, Viskapatanam

Football

 

Mphula Moea, I B Tech ME,

Thongbam Cameroon Singh II CE

Kshetri Mayum Albert Singh II Civil

Lapir Moses  I Civil

Amrita Vishwa vidyapeetham University, Coimbatore

Softball

G Balarami Reddy, IV Civil

C Krishna Teja, IV Civil

Lovely Professional University , Jalandhar

Kho-Kho

M Rakesh, II ME

 

Annamalai University, Chitambaram

 

 

YEAR EVENT(S) NAME(S) OF THE PARTICIPANT(S) ORGANIZED INSTITUTION
2015-16 Hand Ball                               A Vishnu Vardhan Reddy, IV ME M Ashwatha Narayana swamy, IV CE   Alagappa University, Karaikudi
Volley ball   B.Arshed Basha III-ECE   Andhra University, Viskapatanam
Football   Irom Monish Singh IV-CE Mphula Moea, I B Tech ME, Thongbam Cameroon Singh II CE Kshetri Mayum Albert Singh II Civil Lapir Moses  I Civil Amrita Vishwa vidyapeetham University, Coimbatore
Softball G Balarami Reddy, IV Civil C Krishna Teja, IV Civil Lovely Professional University , Jalandhar
Kho-Kho M Rakesh, II ME   Annamalai University, Chitambaram
2014-15 Ball Badminton Ball Badminton   Foot Ball             Soft Ball     Cricket     Basket Ball             Valley Ball                         Badminton(w     ))     E.S.Deepa, IV-EEE K.Murali, IV-IT   Seedy Ndow I- Mustapha Mboob Omayo Silver Laminjargu Pa Malick Badjie Adama Njie   G.Balarami Reddy III-CE C.Krishna Teja III-CE   M.Sasidhar  III-ECE M.Sandeep Kumar III-ECE   S.Tejesh KumarIV-CSE           M.B.Prem Sai II-MBA B.Arshed Basha II-ECE M.Vimala IV-EEE   B.S Abdul Rahman University,Chennai SRM Univerity,Chennai   Calicut University,Calicut,Kerala. Calicut University,Calicut,Kerala. Calicut University,Calicut,Kerala.         Calicut University,Calicut,Kerala  Calicut University,Calicut,Kerala.  Calicut University,Calicut,Kerala. University of Delhi, Delhi.                   University of Delhi, Delhi. Anna University, Chennai.                Anna University, Chennai. Satyabama University, Chennai. (Best Player Award Winner in The South Zone Basket Ball Tournament Organized by Satyabama University2014-15)                 Krishna University, Vijayawada. Krishna University, Vijayawada. Krishna University, Vijayawada.         N  
2013-14 Ball Badminton   Foot Ball             Soft Ball       Base Ball     Hockey     Basket Ball       Valley Ball       Judo       Teakwondo E.S.Deepa III-EEE   David Gyawali II-ME Tsheltrim Norbu III-CE Sanjeep K Yonzon IV-ME Irom Monish Singh II-CE Ackleyj Iyimo II-ECE     G. Balarami Reddy,II-CE B.Venugopal I-CSE   V.Jaya Krishna I-Diploma     K.Sasidar III-CE     S.Tejesh Kumar IICSE,     P.Danalakshmi III-EEE M.Vimala III-EEE M.B.Prem sai I-MBA   B.T.Siva Kumar II-EEE P.Joshika I-CSE   B.Ravitheja I-EEE Dravidian University, Kuppam.   Selected But Not Participated Because Of Internal Exams.           Acharya Nagarjuna University, GTR. Acharya Nagarjuna University, GTR.     Mahaboob Nagar district     S.K.University, Anantapur.     JNTUK, Kakinada.     SRM University, Chennai. SRM University, Chennai. SV University, Tirupati.     Guru Nanak Dev University, Amritsar. Guru Nanak Dev University, Amritsar.   Satyabama University, Chennai
2012-13 Basket Ball             T.Mounish,III ECE, S.TejeshKuma II CSE, Arjun Yadav III CSE     NTR UNIVERSITY, Vijayawada..
2012-13 Foot Ball           Bhisma Chhetri Thapa,III ME, Aakash Sherchan,    IV Civil ANNAMALAI UNIVERSITY,, Chidambaram(Tamil Nadu).
2012-13 Judo B.T.Siva Kumar,         I EEE PUNJAB UNIVERSITY, Chandighar
2012-13 Kabaddi M. Naveen Kumar,  IV CSE   MADRAS UNIVERSITY, Chennai.
2012-13 Kho-Kho A.K.Yeswanth Kumar, IV ME Y.Siva, IV CSE ACHARYA NAGARJUNA UNIVERSITY, Guntur.
  Basket Ball(under 19 Nationals) S.Tejesh Kumar II CSE Rural Development Trust,Anantapur
2012-13 JNTUA, Intercollegiate Games Meet Hand Ball Team, Basket Ball Team,   SREC, Nandyal.
2012-13 JNTUA, Intercollegiate Athletic Meet 100, 200, 400, 1500, Long Jump,          High Jump PRIYADARSHINI COLLEGE OF ENGINEERING & TECHNOLOGY, Nellore.
2012-13   K. Vinod, IV ECE PRIYADARSHINI COLLEGE OF ENGINEERING & TECHNOLOGY, Nellore.
2012-13 Volley Ball P. Mukhaid Basha Khan, I EEE.          B. Harsh KumarVarma, I ME K.Praveen,    III EEE GOKUL KRISHNA COLLEGE OF ENGINEERING, Sulur Pet, Nellore(D)
2012-13 Teakwondo Syed Imran,   II MCA G.Srinivasulu, II MCA  P.Pavankumar II M.Tech, VLSI SHREE INSTITUTE OF TECHNICAL EDUCATION, Tirupathi.
2012-13 Cricket(IU Selections)_ K.Gopi Krishna        IV ME D. Janardhan IV IT M.Sitesh Kumar I ME AUDISHANKARA COLLEGE OF ENGG & TECH. Gudur.
2012-13 Kabaddi M. Siva Raja Sekhar Reddy, I ECE B.Suresh Kumar,      III ECE   R.Rajeshwara Reddy, II ME B.L.Cherish Kumar, III ECE B.Prashanth, II EEE G. Srinivasulu,           II MCA    K.Chatrapati, I CSE ANANTHA LAKSHMI INSTITUTE OF TECH & SCIENCES, Anantapur.
2012-13 Judo K.Linga Murthy,        II ME ANANTHA LAKSHMI INSTITUTE OF TECH & SCIENCES, Anantapur
2012-13 Foot Ball Sanjeep K. Yoonzon JNTUA COLLEGE OF ENGINEERING, Anantapur.
2012-13 Kho-Kho R.Rajeswara Reddy,   II ME         T.Chaitanya Krishna, IV ME           D.Akshith       I ECE B.Jeevan I CIV SHRI SHIRDI SAI INSTITUTE OF SCIENCE & ENGINEERING, Anantapur.
2012-13 JNTUA Inter Collegiate Cricket Tounament K.Gopi Krishna ME N.Janardhan IT Y.Siva CSE M.Sitesh Kumar ME      
2011-12 Hockey Mr.K.Harshavardhan II ECE  
  Basket Ball(South Zone) S.Tejesh Kumar II CSE  
  Basket Ball(IU Selections) T.Mounish III ECE JNTU College of Engineering, Pulivendula.
  Foot Ball Football Team Rivera, VIT University, Vellore.
2011-12 JNTUA Inter collegiate Games Meet Basket Ball Team Valley Ball Team Ball Badminton Table Tennis Badminton(Shuttle) Throwball team(Women) Tennikoit(Women)     SVCET,Chittoor.
  JNTUA Athletic Meet K.Gopi Krishna III ME, A.K.Yeshwanth Kumar III ME, C.Teja III ME D.Janaki Ram III Me M.Raja Rajan III ME P.S.Balaji III ME M.Chennakesava III ME Y.Siva III CSE B.Hari II EEE Balaji Institute of Technology & Science,Proddutur
2011-12 Cricket E.C.Goutham ME K.Gopi Krishna ME N.Saravanan MCA M.Lokesh Chakravarthy ECE T.S.Teena Prasad CE B.Guru Prasad ECE N.Janardhan IT D.Bharath Kumar M.Y.Haseem MCA K.Manoj Krishna M.Surya Prakash ME K.Surendranath Reddy ME Y.Siva CSE S.Praneeth ME   Audisankara College of Engineering & Technology,Gudur.
2010-11 Football Football Team Rivera, VIT University, Vellore.